Volkswagen przedłuża 370 umów o pracę w zakładzie w Wolfsburgu

Po wcześniejszych niejasnościach dotyczących umów czasowych, koncern Volkswagen zdecydował się na przedłużenie 370 umów o pracę pracowników zatrudnionych w głównym zakładzie firmy w Wolfsburgu. Umowy miały wygasnąć 15 kwietnia, jednak po wewnętrznej analizie prawnej firma zmieniła swoje stanowisko. Rada zakładowa apeluje o sprawny proces ponownej integracji tych pracowników w zespołach.

Jak poinformowała rzeczniczka Volkswagena w rozmowie z regionalnym nadawcą NDR Niedersachsen, po dokładnej analizie prawnej koncern doszedł do wniosku, że nie dojdzie do rozwiązania umów, które w 2024 roku zostały już raz przedłużone. Obecnie Volkswagen planuje poinformować wszystkich zainteresowanych pracowników w możliwie najkrótszym czasie o ich dalszym zatrudnieniu w strukturach spółki.

Zaskoczenie również po stronie rady zakładowej

Szefowa rady zakładowej Daniela Cavallo przyznała, że zespół reprezentujący pracowników był równie zaskoczony decyzją, jak sami zainteresowani. „Nie byliśmy zaangażowani w szczegóły dotyczące kształtu tych umów czasowych i nie jest to nasza kompetencja, aby je oceniać” – podkreśliła Cavallo. W związku z tym, jak dodała, rada zakładowa nie miała wcześniej informacji, które mogłyby wskazywać na taki rozwój sytuacji.

Cavallo zaapelowała do kierownictwa firmy o zapewnienie płynnego procesu „ponownego włączenia” pracowników do zespołów i zminimalizowanie ewentualnych trudności, jakie mogłyby pojawić się w związku z ich ponownym zatrudnieniem.

Wątpliwości co do zgodności z prawem

Do zamieszania doszło, gdy pracownicy otrzymali oficjalne pisma informujące o zakończeniu ich umów w połowie kwietnia. Rada zakładowa zakwestionowała wówczas legalność takiej decyzji, wskazując, że w świetle obowiązujących przepisów i wcześniejszych ustaleń z 2023 roku nie doszło do formalnego zawarcia kolejnej umowy na czas określony.

Zgodnie z interpretacją rady zakładowej, brak formalnego przedłużenia umów oznaczał, że przekształciły się one automatycznie w umowy na czas nieokreślony. Dodatkowo, w grudniu ubiegłego roku podpisano porozumienie w sprawie zabezpieczenia miejsc pracy, które – zdaniem rady – uniemożliwia wypowiedzenie tych umów bez ważnego uzasadnienia.

Volkswagen stara się naprawić sytuację

Obecna decyzja koncernu to krok w stronę wyjaśnienia sytuacji i zapewnienia ciągłości zatrudnienia. Jak podkreśla rzeczniczka Volkswagena, firma podejmuje działania, by wszyscy objęci zmianami pracownicy jak najszybciej otrzymali informację o nowych przydziałach obowiązków oraz powrocie do codziennych zadań w ramach struktur firmy.

Dla wielu pracowników decyzja ta oznacza koniec niepewności związanej z ich przyszłością zawodową. Sprawa pokazuje również, jak istotna jest rola rady zakładowej w monitorowaniu zgodności działań pracodawcy z obowiązującym prawem pracy i wcześniejszymi porozumieniami.

Volkswagen nie podał jeszcze szczegółów dotyczących tego, jakie stanowiska obejmą pracownicy, których umowy zostały przedłużone. Wiadomo jednak, że proces reintegracji ma ruszyć niezwłocznie.