Zbiornik wodny dla szklarni z pomidorami

Warunki pogodowe w południowej Polsce były sprzyjające, więc zespół spawalniczy NPI udał się tam, aby wyłożyć zbiornik. Zbiornik, świeżo wykopany, należy do polskiego producenta pomidorów, który posiada wiele lokalizacji szklarni w całym kraju. Uprawiają pomidory na łącznej powierzchni przekraczającej 75 hektarów. Ich szklarnie w tej konkretnej lokalizacji zajmują 45 hektarów, z czego 39 hektarów jest przeznaczonych na produkcję oświetlaną. Głównie uprawiają pomidory malinowe, ale także śliwkowe i cherry, a także sezonowe ogórki.

Niedobór wody

Latem obiekt regularnie borykał się z niedoborami wody. Chociaż zainstalowano kilka zbiorników wodnych, nie były one w stanie pomieścić wystarczającej ilości wody do nawadniania szklarniowych pomidorów w gorące i czasami suche polskie lato. Dlatego zainstalowano zbiornik w kształcie trójkąta, z każdą stroną o długości ponad 200 metrów.

Materiały wykończeniowe

NPI wyłożyło zbiornik łączną powierzchnią 35 600 m2 folii ENPEX FPP 1.00, podzieloną na 15 arkuszy folii, które zespół NPI zespawał na miejscu. Najpierw jednak zbiornik został wyłożony warstwą ochronnego filcu o gramaturze 250 gramów, który ma na celu ochronę folii przed ostrymi przedmiotami w ziemi, takimi jak gałązki i kamienie.

Ochrona brzegów

Po zainstalowaniu folii, zespół NPI zainstalował również około 800 metrów geowłókniny jako ochronę brzegów. Betonowe płytki w kieszeniach balastowych w arkuszach mają utrzymywać geowłókninę na miejscu. Według NPI, chroni ona folię na nasypie przed światłem UV, wiatrem i chwastami.

Pomidory

Obiekt będzie głównie zbierał deszczówkę w zbiorniku. Woda będzie kierowana przez odpływy do systemu nawadniania, co ułatwi nawadnianie roślin pomidorowych. Zespół NPI podkreśla, że te pomidory można znaleźć w największych sieciach detalicznych w Polsce.