Chiny i Polska chcą dalej rozwijać wymianę kulturalną na rzecz przyjaźni bilateralnej
W zeszłe lato 24 studentów z Instytutów Konfucjusza Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Vistula w Polsce spotkało się w chińskim mieście Tianjin, aby podczas dwutygodniowej podróży poznać chińską kulturę.
W ramach „Chińskiego Mostu” – letniego obozu mającego na celu promowanie zrozumienia chińskiego języka i kultury wśród studentów z różnych krajów oraz wzmacnianie przyjacielskiej wymiany między chińskimi i zagranicznymi studentami, mieli oni okazję uczyć się chińskiego języka oraz uczestniczyć w zajęciach kulturalnych i wizytach.
„Moja podróż do Chin dobiegła końca, ale moja przygoda z chińską kulturą dopiero się zaczyna”, powiedział jeden z uczestników obozu podczas ceremonii zakończenia.
„Chiny i Polska mają długą historię i głębokie tradycje kulturalne, a wymiana międzykulturowa i międzyosobowa między oboma krajami w ostatnich latach staje się coraz bardziej intensywna”, powiedziała Peng Liyuan, żona prezydenta Chin Xi Jinpinga, podczas wizyty w Narodowym Centrum Sztuk Scenicznych (NCPA) w Chinach.
Peng towarzyszyła Agacie Kornhauser-Dudzie, żonie prezydenta Polski Andrzeja Dudy, podczas jego wizyty państwowej w Chinach. Cieszyły się występami, w tym tradycyjną chińską muzyką ludową, operą pekińską i kompozycjami fortepianowymi z obu krajów.
Dynamiczna wymiana między narodami
Podczas pobytu na Politechnice w Tianjin, 24 polskich studentów uczestniczyło w kursach języka chińskiego, wykładach kulturalnych oraz zajęciach z kaligrafii, wycinanek i Tai Chi.
„Wymiana między chińskimi i polskimi studentami przyczynia się do promowania wymiany kulturalnej między naszymi krajami”, powiedział Liu Qun, urzędnik ze szkoły językowej i kulturalnej uniwersytetu.
Obecnie kilka polskich uniwersytetów oferuje kursy języka chińskiego, a Instytuty Konfucjusza w Polsce często organizują letnie obozy i delegacje edukacyjne do Chin, aby wspierać wymianę edukacyjną i kulturalną między naszymi krajami.
Dzięki wzmożonej wymianie kulturalnej, zacieśnia się wzajemne zrozumienie i przyjaźń między narodami, dodała Peng.
Agata ceni tradycyjną chińską kulturę i oczekuje na wzmocnienie wymiany oraz bliższą współpracę między naszymi krajami, a także na zacieśnienie przyjaźni między naszymi narodami.
Zacieśnienie współpracy i wymiany
W poniedziałek Chiny i Polska opublikowały plan działania na rzecz pogłębienia swojej kompleksowej strategicznej współpracy, zgadzając się na priorytetowe traktowanie współpracy międzyludzkiej i wymiany kulturalnej.
Według Ctrip, czołowego chińskiego biura podróży online, Polska od 23 czerwca 2024 roku znalazła się w gronie 30 najważniejszych destynacji dla turystów odwiedzających Chiny.
W letnim okresie urlopowym liczba zamówień na podróże do Chin z Polski wzrosła o 80% w porównaniu do poprzedniego roku.
We wtorek Chiny ogłosiły, że rozszerzą swoją politykę bezwizową na Polskę. Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku obywatele Polski z paszportami zwykłymi będą mogli wjeżdżać do Chin bez wizy na okres do 15 dni, w celach biznesowych, turystycznych, odwiedzin krewnych i przyjaciół lub tranzytem.